//
miłej lektury

Turnieje

Jak się ustawia pole pod swoją drużynę?

Mark Peters z The Wall Street Jurnal napisał ciekawy artykuł odsłaniający sztuczki, jakie stosują kapitanowie drużyn z greenkeeperami by zwiększyć szansę na wygraną w Ryder Cup. Zasady turnieju na to pozwalają, więc trafiają się takie widoki jak w 2006 roku w Irlandii:

He recalls a day on the 18th hole with European team captain Ian Woosnam, and a player on the team, and an excavator. Every time the golfer hit a shot out of the bunker that headed for the green, Mr. Byrne would have the machine dig deeper. Mr. Woosnam, through his management agency, declined to comment. „We just kept going down and down and down,” Mr. Byrne says. In addition, he says trees were imported from Belgium to make it harder for Americans to cut corners on holes that featured a sharp turn.

W 2008 Azinger chciał się odwdzięczyć Europejczykom i zażyczył sobie, żeby w dzień ich treningu nie koszono greenów, żeby nie wiedzieli jakiej prędkości się spodziewać w czasie turnieju. Pomysł wredny, ale nie wypalił bo Europejczycy tego dnia nie ćwiczyli :)

Źródło: ESPN.

Najczęstsze dopasowania pól pod własną drużynę to zwężanie fairwayów i zapuszczanie rough w Europie i poszerzanie fairwayów i przycinanie rough w USA. Przyjęło się przekonanie, że Europejczycy grają driverami krócej, ale celniej. Amerykanie za to mają walić długie petardy, za to po krzakach. Może było tak wcześniej, ale teraz większość europejskiej czołówki gra regularnie w PGA Tour, a Amerykanie występują często w Europie. Wszyscy mają ograne różne pola i w obu drużynach są zarówno snajperzy, jak i artylerzyści. Można się o tym przekonać studiując tabelę z zestawieniem statystyk wszystkich 24 graczy tegorocznego Ryder Cup. Średnia długość drive drużyny USA to 293,4 przy dokładności 63,13%. Europejczycy mają średnią 292,7 i 63,2%. Podobnie małe różnice są przy trafionych greenach (66,63% i 64,45%), odległości od dołka (34,33 ft i 35,24 ft) oraz średnim wyniku (70,14 i 70,94).

Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz


9 − siedem =